24 sierpnia 2019

Dlaczego tak tyjemy?

kebab

Wszyscy wiemy, na czym polega przybieranie masy. Jemy za dużo i za mało się ruszamy, co dopiero mówiąc o poważnych ćwiczeniach. Mimo tego, że widzimy, co się dzieje, nadal sięgamy po pokusy, takie jak słodycze czy słone przekąski. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

 

Za dużo i za mało

czerwona papryka owinięta miarkąPraktycznie każdy przypadek nadwagi i otyłości możemy przypisać do zwiększonej konsumpcji i braku ruchu. Oczywiście nie jest tak zawsze, gdyż kilka procent osób zmaga się ze zwiększoną wagą ciała przez choroby – czy to genetyczne, czy metaboliczne. Tak, to prawda – niektóre dolegliwości takie jak choroby tarczycy, trzustki, nadnerczy czy jajników mogą mieć duży wpływ na wahania naszej wagi. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że swoje odgrywają także… przyjmowane leki! Specyfiki mające działanie psychotropowe czy przeciwcukrzycowe, ale również sterydy, mogą prowadzić do niekontrolowanego wzrostu wagi.

 

Złe nawyki

pojemniki z żelkamiMimo tego, że zewsząd słyszymy o tym, jak ważne jest zdrowe odżywanie, picie dużej ilości wody w celu nawodnienia organizmu, czy tym jak kluczowe dla trawienia są ilość i pora konsumowanych posiłków, to i tak zdajemy się na to głusi. Złe nawyki żywieniowe wynosi się z domu, lecz swój wpływ mają na to też nasz tryb życia i forma pracy. W dzisiejszych czasach na pewno zdarza nam się jeść bardzo nieregularnie i co najważniejsze – jedzenie posiłku. Wszystko kończy się w następujący sposób: aby dostarczyć naszemu organizmowi dodatkowych kalorii, lecz w najgorszej postaci, czyli jedząc chipsy, orzeszki czy inne batoniki.

 

Kwestia stresu

słoik z cukierkamiSwoją rolę odgrywa także stres. Często w tym stanie nie kontrolujemy się i nie zdarza się nam, myśleć racjonalnie, przez co nie patrzymy na to, co jemy. Zaczynamy od batonika, poprawiamy czekoladą i wszystko zaprawiamy kanapką z serem i szynką. Po dostarczeniu takich pustych kalorii nadchodzi moment otrzeźwienia, lecz wtedy pojawia się problem: często nie spalamy tych nadwyżek.

 

Podsumowanie

Przyczyny nadwagi czy otyłości są różne, lecz znaczna część ich rozwoju lub zatrzymania zależy od nas samych. To od nas zależy sposób, w jaki będziemy się pożywiać i jak będziemy żyć. Słuchajmy swojego organizmu, gdyż tylko my znamy go najlepiej. W razie wystąpienia symptomów choroby nie bójmy się prosić o pomoc i szybko zareagować poprzez wizytę u lekarza.