24 sierpnia 2019

Dyskopatia kręgosłupa – co musisz wiedzieć?

Lekarz trzymający w dłoniach zdjęcie RTG kręgosłupa

Jak podają statystyki, z dolegliwościami ze strony kręgosłupa boryka się niemal połowa Polaków. Czasami zdarza się, że ból pleców jest na tyle intensywny i dokuczliwy, że zaczynamy na jego temat poszukiwać wszelkich informacji. Chociaż przyczyn bólu może być naprawdę wiele, jedną z najczęstszych jest dyskopatia.

Czym właściwie jest dyskopatia?

Dyskopatia jest początkowym etapem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Nie jest ona klasyfikowana jako choroba, lecz jako zespól objawów, a polega na patologicznym uwypuklaniu się elementów dysków międzykręgowych (a zwłaszcza ich jąder).

O ile samo takie uwypuklenie niekoniecznie prowadzić musi do pojawienia się jakichkolwiek symptomów, to gdy zacznie ono uciskać na rdzeń kręgowy lub same nerwy rdzeniowe – objawy dają o sobie wyraźnie znać.

Kobieta w ciemnym pomieszczeniu eksponująca plecyDyskopatia może wystąpić w różnych odcinkach kręgosłupa, jednak najczęściej notuje się ją w obrębie odcinka lędźwiowego.

Przyczyny dyskopatii

Chociaż bardzo istotnymi czynnikami ryzyka objawów dyskopatii są predyspozycje genetyczne i wiek, to rozwojowi dolegliwości sami możemy pomóc na wiele różnych sposobów. Może się tak stać poprzez:

  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • dźwiganie dużych ciężarów bez zachowania zasad bezpieczeństwa,
  • nadwagę i otyłość.

Poza powyższymi, do rozwoju dyskopatii przyczynić mogą się także:

  • osteoporoza,
  • różnego typu urazy i wcześniejsze schorzenia w obrębie kręgosłupa.

Objawy

Symptomy dyskopatii nie należą do przyjemnych, a niekiedy ich dotkliwość może przerastać nawet najbardziej wytrwałe osoby. Do najpowszechniejszych objawów zaliczyć możemy:

  • Intensywny ból, często promieniujący;
  • Drętwienie i mrowienie pleców;
  • Osłabienie siły mięśni.

Aby móc zdiagnozować dyskopatię, konieczne jest wykonanie nieinwazyjnych badań RTG lub bardziej zaawansowanych – z użyciem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.

Leczenie

Plecy chudej kobietyZdecydowana większość przypadków z powodzeniem może być leczona za pomocą technik fizjoterapeutycznych, rehabilitacji i zmianie stylu życia na bardziej aktywny. Zdarza się, że część pacjentów obserwuje samoistne ustąpienie objawów.

Nieliczne sytuacje wymagają bardziej inwazyjnych metod leczenia, w których konieczne jest przeprowadzenie operacji. Jeśli mieszkasz w północnej Polsce, warto zainteresować się np. klinikami, które zajmują się neurochirurgią w Bydgoszczy. Polecamy zwłaszcza klinikę Orvit i przyjmujących w niej specjalistów.

Podsumowanie

Dyskopatia jest uciążliwym zespołem objawów, które w znacznym stopniu mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Obecne metody leczenia pozwalają skutecznie się jej pozbyć, więc naprawdę warto z nich skorzystać.